Najczęsciej Zadawane Pytania

NAJCZESCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Zdajemy sobie sprawe, iz ponizsze odpowiedzi na najczesciej zadawane pytania moga nadal Wam wszystkiego nie wyjasnic. Dlatego prosze pytac a my odpowiemy droga mailowa. 

KIEDY NAJLEPIEJ PRZYJECHAC?

Zmiany klimatyczne spowodowały, że Namibia staje się kierunkiem całorocznym. Pora deszczowa jest umiarkowana i każdy deszcz powoduje wielką radość, podobnie, jak deszcz w Polsce podczas suszy. Poniżej opisujemy, jakiej pogody możecie się spodziewać w Namibii w poszczególnych miesiącach.  Potraktujcie to, jako ogólny opis. Coraz częściej bowiem zdarza się nam susza w porze deszczowej i deszcz w porze
suchej:-).

Czerwiec – Lipiec

Jest to środek pory suchej. Mamy chłodne wieczory i zimne poranki ( mogą zdarzyć się nawet przymrozki!). Temperatury w dzień, na północy kraju, oscylują pomiędzy 21, a 30 stopni. Mamy stosunkowo krótki dzień, ale przepiękne, gwiaździste niebo. W tych miesiącach nie powinno padać i będzie bardzo sucho. Zwierzęta w Parku Narodowym Etosha gromadzą się przy wodopojach, co daje wspaniałe możliwości ich obserwowania i fotografowania. Wyjątkiem jest Wybrzeże, gdzie może wystąpić pustynna burza, zwana East Weather. Wtedy powietrze napływające ze wschodu mocno się ogrzewa i powoduje wzrost temperatury nawet do ponad 40 stopni Celsjusza. Zdarza się tak tylko kilka razy pomiędzy majem, a sierpniem. Dzięki temu najcieplejszych dni w Swakopmund i Walvis Bay możemy spodziewać się podczas tutejszej zimy:-)

Sierpień

W sierpniu pogoda jest bardzo podobna do tej w czerwcu i lipcu, ale jest o kilka stopni cieplej. Może odrobinę wiać, ale nie jest to uciążliwe. Należy pamiętać, że sierpień to miesiąc uwielbiany przez turystów. Mogą być problemy z rezerwacją miejsc na kempingach i w lodgach, a także z rezerwacją samochodu.

Wrzesień – Październik

Jest ciepło i coraz cieplej, a chłodne poranki zdarzają się sporadycznie. W Polsce 1 września zaczyna się szkoła, a w Namibii jest to pierwszy dzień lata. Wrzesień i październik to bardzo suche miesiące. Drogi szutrowe pełne są kurzu, a w Etoshy coraz więcej zwierząt gromadzi się przy wodopojach (najwięcej w październiku). Te miesiące cieszą się także dużą popularnością wśród turystów, ale jest ich znacznie mniej niż w sierpniu. Wrzesień i październik to doskonały czas na podróż do Namibii, Botswany i Victoria Falls. W październiku temperatury przekraczają 34 stopnie, więc na pewno wygrzejemy nasze europejskie kości:-)

Listopad

Listopad to pierwszy miesiąc w którym spodziewać możemy się pierwszych, krótkich opadów deszczu. Nie wpłyną one negatywnie na przebieg wyprawy. Te deszcze mogą sprawić nam jedynie ulgę przed wysokimi temperaturami, które oscylować będą pomiędzy 34, a 38 stopni! Wyjątkiem jest Wybrzeże,
gdzie temperatura w listopadzie nie przekracza 25 stopni.

Grudzień – Styczeń

W tych miesiącach rozpoczyna się pora deszczowa. Może popadać dużo więcej niż w listopadzie, ale mniej niż w okresie dwóch kolejnych
miesięcy (luty-marzec). Uważamy, że pomimo deszczu jest to nadal bardzo dobry czas, by odwiedzić Namibię. Opady nie trwają cały dzień, będą to
raczej okazyjne ulewy po których zaświeci słońce. W Etoshy nadal spotkamy dużo zwierząt, jednak ze względu na większą dostępność do wody trzeba będzie ich nieco dłużej poszukać. W tym okresie Namibia zaczyna być zielona:-) Temperatury w dzień są tropikalne, wieczory bardzo przyjemne, a woda w basenach ciepła:-)

Luty – początek Marca

Jest to okres w którym spodziewać możemy się największych opadów deszczu, ale będzie bardzo zielono (jak na Namibię). Przyjeżdżając w lutym czy na początku marca na pewno unikniemy tłumu turystów. Będziemy mieć szansę na samotne zdobywanie wydm w Dead Vlaai i nie staniemy w kolejce po słynną szarlotkę w Solitiare. Temperatury będą wysokie chyba,że spadnie deszcz- wtedy zakładamy bluzę:-)

Marzec-Kwiecień

Koniec pory deszczowej. Kraj jest zielony, ale jest mniej zwierząt w Parku Narodowym Etosha. Możemy mieć problem ze znalezieniem słoni i będziemy musieli ich poszukać w Damaraland. Marzec i kwiecień to idealny czas na podziwianie wodospadów oraz rwących, okresowych rzek i jezior, w których spotkać możemy zanurzone po pas zwierzęta. Jest ciągle bardzo ciepło.

CO Z WIZAMI?
NAMIBIA

Obywatele polski niestety musza sie ubiegac o wize do Namibii. w przypadku wyprawy podczas, ktorej bedziemy opuscimy Namibie i zaplanowany jest powrot do Namibii wowczas musi starac sie o wize Multi Entry.
Wize mozemy wyrobic w Ambasadzie Namibii w Berlinie – jest to jednak lekko uciazliwa procedura, Na szczescie od Sierpnia 2019 mamy mozliwosc otrzymania wizy na lotnisku. Kilka wskazowek ponizej

Wniosek wizowy, ktory znajdziecie pod tym linkiem nalezy wypelnic i nie zapomniec podpisac. Najlepiej wypelnic wniosek jeszcze w domu aby nie tracic czasu na lotnisku.
Na drugiej stronie formularza
w punktcie 3: Napisac Guided Tour lub Self Drive Tour around Namibia and Botswana as per Attached Voucher
w punktcie 5: Bocian Safaris CC, Walvis Bay , Sam Nujoma Avenue 11

Nalezy miec przy sobie kopie nastepujacych dokumentow
1. Kopie biletow lotniczych
2. Vouchery od nas , ktory zastepuje rezerwacje noclegow, samochodu oraz itinerary
3. Ubezpieczenie na podroz na okres pobytu w Namibii
4. Oplacenie wizy w wysokosci 1080NAD czyli okolo 75 Euro mozna dokonac w gotowce lub karta

Podrozowanie z dziecmi ponizej 18go roku zycia:
Oboje rodzicow podrozuje z dziecmi
Swiadectwo Urodzenia w jezyku angieskim
Podroz z jednym rodzicem
Swiadectwo Urodzenia w jezyku angielskim
Notarialnie podpisana zgoda nieobecnego rodzica na podroz do Namibii

JAKIE NAS CZEKAJA KOSZTY NA MIEJSCU?
WYPRAWA SELF DRIVE ( DWA TYGODNIE – NAMIBIA)

Ponizej przedstawilismy orientacjny koszt jaki was czeka na miejscu podczas Wyprawy Self Drive
Dodatkowe Koszty podczas Wyprawy:

1.    Paliwo : około 500 Euro na samochód.
2.    Opłaty wstępu do parków (wszystkie ceny za jedną osobę):

a.    Parki w Namibii to 150 NAD (około 8 Euro); samochód 50NAD za dzień (cena za samochód); dzieci do 16 roku życia bezpłatnie:
i.    Sossussvlai 1 dzień 150 NAD;
ii.    Cape Cross 1 dzień 150 NAD;
iii.    Etosha National Park 3 dni 450 NAD.

3.    Dodatkowe płatne atrakcje (wszystkie ceny za jedną osobę):

a.    Dolphin Cruise w Walvis Bay 950 NAD;
b.    Sandwich Harbour 1 900 NAD;
c.    Desert Living Adventures 1 000 NAD;
d.    Damara Village 100 NAD;
e.    Himba Village 300 NAD;
f.     wioski San w Namibii 150 NAD.

4.    Wyżywienie:

a.    ceny w Namibii, jeżeli chcemy poznać dokładną cenę w przeliczeniu na złotówki to najlepiej cenę w NAD mnożyć według kursu południowoafrykańskiego Randa, którego przelicznik w stosunku do NAD wynosi jak 1 do 1. Szacunkowo należy przygotować się na 150 Euro na osobę na cały wyjazd;
b.    kolacja w restauracji z winem dla 4 osób to wydatek od 70 do 100 Euro.

5.    Podsumowanie dla 4 (lewa kolumna) i 2 (prawa) osób w aucie:

a.    paliwo 500  Euro                                    paliwo 500 Euro
b.    wyżywienie 600 Euro                             wyżywienie 300 Euro
c.    opłaty wstępu do parków 400 Euro        opłaty wstępu do parków 200 Euro
d.    dodatkowe atrakcje 500 Euro                 dodatkowe atrakcje 250 Euro
e.    SUMA 2 000 Euro dla 4 osób
f.     SUMA 1 250 Euro dla 2 osób

6.    Radzimy aby zabrać dwa razy więcej pieniędzy niż myślicie że wydacie, i dwa razy mniej rzeczy (poza bielizną) niż myślicie, że Wam się przyda.
CZY JEST BEZPIECZNIE?
Namibia Bezpieczenstwo

Namibię, jak na warunki panujące w Afryce, można uznać za kraj bezpieczny, lecz jak powiedział komisarz Wallander – bohater powieści Henninga Mankella –  „nawet na słońcu są ciemne plamy”. Dlatego ważne jest by zachować czujność i zdrowy rozsądek.

Również w Namibii znajduje odzwierciedlenie przysłowie okazja czyni złodzieja i zdarzają się włamania do samochodów. Prosimy o zostawianie samochodów na parkingach strzeżonych, ewentualnie w widocznym miejscu, najlepiej przy wejściu głównym do sklepów i supermarketów. Jednak absolutnym warunkiem prawidłowego zachowania jest nie pozostawianie przedmiotów osobistych i wartościowych na widoku. Wspomniane włamania najczęściej zdarzają się w większych miastach, na kampingach, w schroniskach, hotelach, czy na pustyni, gdzie spędzicie większość czasu, nie powinno być z tym problemu. Na kampingach, w schroniskach czy w hotelach śmiało możecie zostawiać wartościowe rzeczy w sejfach, gdy takie się znajdują.

JAK DZIAŁA UBEZPIECZENIE W NAMIBII
Ubezpieczenie w Namibii 

Wynajem samochodu w Namibii jest bardzo ważną, o ile nie najważniejszą, częścią przygotowań wyprawy typu Self Drive. Istnieje kilkadziesiąt wypożyczalni różniących się poziomem usług oraz serwisem. Wypożyczalnie zarejestrowane w stowarzyszeniu CARAN oraz w Namibian Tourism Board gwarantują usługi na wysokim poziomie.

Warunki wynajmu są narzucone przez wypożyczalnię. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że turyści są skazani na warunki wypożyczalni. Jednak proszę nie odbierać tego jako zło, ponieważ po wielu latach doświadczeń stowarzyszenia ubezpieczeniowe, w trosce o mienie własne jak i przede wszystkim o bezpieczeństwo turystów, wymusiły na nas określone warunki, które poniżej przedstawiamy. Dzięki temu będziecie mogli samodzielnie pokonywać trasę bez konieczności towarzystwa lokalnego kierowcy.

EXCESS

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać to fakt, że w Namibii, Botswanie czy RPA system ubezpieczeń samochodów działa zupełnie inaczej niż w Europie. W krajach południowoafrykańskich nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. W razie wypadku spowodowanego przez kierowcę prowadzącego samochód bez ubezpieczenia OC nie jesteśmy w stanie uzyskać odszkodowanie za wyrządzone szkody. Najwyższe ubezpieczenie jakie można uzyskać w Namibii to 90% wartości samochodu. Pozostałe 10% płaci właściciel/kierowca czy klient. Dla przykładu, gdy samochód ulegnie całkowitemu zniszczeniu podczas nieszczęśliwego wypadku, czyli nie z naszej winy, to ubezpieczalnia pokrywa 90% wartości samochodu, a my musimy pokryć pozostałą kwotę. Czyli niezależnie od rodzaju wypadku nigdy nie odzyskamy całości.

Jak zauważycie w cennikach wszystkich ubezpieczalni jest pojęcie Reduced Excess – co oznacza zmniejszenie udziału własnego. Istnieją towarzystwa, w których możemy zredukować to do zera, czyli ZERO EXCESS. Wówczas stawka dziennego wynajmu wzrasta, a właściciel wypożyczalni bierze ryzyko na siebie. W przypadku jak opisanym powyżej towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje stratę w wysokości 90%. Pozostałe 10% zapłaci właściciel wypożyczalni.

Kiedy klient jednak zdecyduje się na wynajem auta bez tzw. redukcji udziału własnego – ponieważ stawka dzienna za wynajem wydaje się atrakcyjniejsza – to wówczas blokowana jest należność na karcie kredytowej. W przypadku maksymalnego udziału własnego wynoszącego 10% wartości samochodu może to być kwota nawet 50 000NAD, która może być zabrana na poczet naprawy samochodu.

Warto zwrócić uwagę w cennikach wypożyczalni na podawane tam stawki dzienne za wynajem samochodu oraz osobną stawkę za zmniejszenie udziału własnego. W naszej ofercie podajemy stawki wynajmu samochodu w wersjach ZERO EXCESS oraz z udziałem własnym dla depozytów o wartości: 50 000NAD, 25 000NAD i 5 000NAD. Zalecamy wynajmowanie samochodu z tzw. ZERO EXCESS, co jednak nie zwalnia nas od całkowitej odpowiedzialności za straty, czy zniszczenia spowodowane zaniedbaniem kierowcy.

Za zaniedbanie uważa się następujące przewinienia:

– jazdę pod wpływem alkoholu;
– z nadmierną prędkością;
– na czerwonym świetle;
– przejazd przez rzeki i jeziora kiedy poziom wody jest wyższy od koła;
– spalenie sprzęgła, i inne zniszczenia spowodowane jazdą po wydmach – samochodom wynajętym nie wolno jeździć po wydmach!!!!;
– stłuczki parkingowe (wyrósł mi słupek podczas cofania
– zniszczenia spowodowane paleniem papierosów;
– uszkodzenia spowodowane wchodzeniem na samochód (maska, dach).

Jak i kiedy należy uiścić opłate?
Przedpłata:

Po ustaleniu wszystkich szczegołów wyprawy włącznie z ostateczną cena rozpoczniemy rezerwowanie wszystkich noclegów. Niestety w Namibii aby potwierdzic rezerwacje wymagany jest depozyt,

Opcje przedpłaty: 
20% w momencie zlecenia rezerwacjii, Pozostałość 30 dni przed przyjazdem
30% w momencie potwierdzenia przez nas wszystkich rezerwacjii (lodge, kampingii). Pozostałość 30 dni przed przyjazdem
50% w momencie potwierdzenia przez nas wszystkich rezerwacjii (lodge, kampingii). Pozostałość po przylocie na miejscu.

Przelewem lub kartą

Pierwsza możliwość to przelew międzynarodowy na konto podane na wysłanej fakturze.
Druga możliwość to przelew w PLN,
Na naszej stronie jest link Płatności Online i tam po kliknięcu i wypełnieniu małego formularza wpisać nalezy kwotę w NAD, ktorą znajdziecie na drugiej stronie Faktury, Proszę pamiętać aby jako metodę płatności wybrać EFT (Electronic Funds Transfer). Wówczas po kilku sekundach odesłana do Was będzie wycena na dokonanie przelewu, Bedzie to w PLN na konto w PEKAO SA, Jest to konto należące do Exchange4Free, która posiada konta w niemal wszystkich krajach na Świecie. Metoda jest jak najbardziej bezpieczna i często wykorzystywana przez naszych klijentów.

Karta kredytowa
Wykorzystać możecie wspomniany już wcześniej Exchange4Free. Czyli wejść na naszą strone do płatności online i tam zamiast EFT wybrać Credit Card.
W przypadku opłat na miejscu czyli już w Namibii, Płatność odbędzie się przy użyciu terminala kart płatniczych.

 

Co Zabrać ze sobą

Raz więcej pieniędzy niż myślicie wydać
Czołówka, dobra latarka i ulubiony gadget

Sandały z dobrą podeszwą bo kolce z akacjii wbijają sią w od spodu i kłuje w stopy – średnio przyjemne – te kolce potrafią przebić oponę
Krem przeciwsłoneczny – 50ka minimum
Okulary przeciw słoneczne

Wkładki do śpiworów – ale jak nie będzie to też nie ma dramatu bo śpiwory są prane chemicznie
Dobrze jest mieć bidon na wodę

Dużo koszulek bo pranie będzie rzadko – Coś cieplego na noc – Polar, skarpety i buty za kostke na wieczór mile widziane – ja wprawdzie rzadko widuje coś co może ugryść ale jak się ma takie buty siedzac przy ognisku nie trzeba się martwić o skorpiony – bo nie bede ukrywał , że są i mają się dobrze w Afryce

Przekąski typu kabanosy, ulubione ciastka i suszone owoce, orzeszki i inne sezamki – jak nie przywieziecie to tragedii nie ma, wszystko można kupiż na miejscu.
Dla dzieci : Przybory szkolne, mogą być jakieś cukierki ale takie bardziej zdrowe z witaminkami 😊 , Na pewno dobrze jest rozdawać owoce, suszone i świerze.

Własną apteczke – to co uważacie ze może się Wam przydać. Złoty środek na każdą chorobe jakim kiedyś był BISEPTOL, Na stanie beda apteczki – ale dobrze jest jak ktos ma cos pewnego i sprawdzonego co wie ze pomoze
KAPELUSZ !!!!!!, Chusta – apaszka posluzy zamiast maski