Zobacz gdzie zimują bociany

Powrót do podróży po COVID_19

23/06/2020

COVID_19 i co dalej?

Od kiedy granice w Europie zaczeły się otwierać po pandemi COVID_19 nasza skrzynka mailowa zaczeła się wypełniać pytaniami :
Kiedy Namibia otworzy się na ruch turystyczny?
Jaka jest sytuacja w Namibii i czy można podróżowac?
Wiele osób informuje nas o tym, że cięzko znaleść wiarygodne wiadomości na ten temat , Datego postanowiliśmy pozbierać wszystko w całość i wyłowić to co dotyczy perspektywy podróżowania z Europy ( Polonia)

Nie mogliśmy za wiele powiedzieć wcześniej bowiem od Marca Namibia ma zamknięte granice. Wszystkie nasze odpowiedzi byly by raczej życzeniami niż odpowiedziami.

Prezydent Namibii przemówil wczoraj i dał nam nadzieje na powrot na nasze szlaki po Namibii – kto wie może i Botswanie. Poniżej oryginalny dokument dotyczący obecnej sytuacjii w Namibii.
Guidelines for Stage 4 of the State of Emergency

Pozwole sobie streścić i skupić sie na najważniejszych punktach dotyczących poruszania się po kraju :
 1. Od 30.06.2020 Namibia przejdzie z Lock-down Stage 3 do Lock-down Stage 4, Poza Regionem Erongo ( Walvis Bay, Swakopmund i Hentisbaai). Zapowiedziany Lock-down Stage 4 dla Erongo jest na 06.07.2020.
 2. Poruszanie się na terenie kraju w Stage 4 jest bez ograniczeń z wyjątkiem Erongo Region. Wjazd i wyjazd z Erongo jest możliwy za pozwoleniem, ktore wydawane jest na posterunku policjii.
 3. Zezwala się na poruszanie wewnątrz Erongo bez ograniczeń, czyli można pojechać z Walvis Bay do Swakopmund i Hentsbaai itd.
 4. Zapowiedziany zostal Stage 5, o którym wcześniej nie słyszeliśmy. Wiemy jedynie, że Stage 5 rozpocznie się 18.09.2020 i zostanie zniesiony 30.12.2020. 
Granice i Turyści
 1. Granice pańswa pozostają zamknięte do końca Stage 4, który przypada na 17.09.2020. 
 2. Rząd Namibii zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest dla nas turystyka. Liczba straconych miejsc pracy w turystyce to około 44 000 co dla tak małej populacjii jest katastrofalne. Dlatego zapowiedziano stopniowy powrot do ruchu turystycznego. Będzie to polegało na stworzeniu korytarzy dla wybranych turystow z krajów, w których stan pandemi jest satysfakcjonujący. Nie mamy jeszcze dokładnych wytycznych na ten temat. Pierwszych turystów powinniśmy zobaczyć 15.07.2020.
  1. Wszyscy będa musieli posiadać negative COVID 19 PCR , ktory nie może być starszy niż 72 h.
  2. Przyjezdni będą musieli poddać się 14 dniowej kwarantannie w miejscach uzgodnionych.
  3. Test na COVID19 jak i koszty kwarantanny bedą na koszt własny. Rząd Namibii nie zobowiązuje się do pokrycia tych kosztów
 3. Jak wynika z punktu 5, nie będzie łatwo ale od czegoś trzeba zacząć. Sytuacja w Namibii jest naprawdę dobra jeśli chodzi o poziom zachorowań. Dzięki szybkiej i mądrej decyzjii w efekcie jesteśmy jednym z pierwszych krajów w Afryce, który się otwiera na turystykę i napewno numerem jeden jeśli chodzi o wybór bowiem miejsca na social distance nie brakuje.
 4. W momencie kiedy będziemy wiedzieli, które kraje są te wybrane i jak dokładnie ma przebiegać i czy wogóle będzie kwarantanna w okresie 15.7.2020 do 15.8.2020 damy Wam znać. Mamy cichą nadzieję, że po piętnastym sierpnia ( to tylko nadzieja) może kwarantanna zostanie zniesiona przynajmniej dla turystów. W obecnej sytuacjii samoloty do Namibii wypełnią myśliwi.
 5. Wszystkie Wyprawy z nami, zaplanowane na Lipiec-Sierpień udało nam się przesunąć. W większości 2021. Wierzymy, że wrzesień będzie miesiącem powrotu na bezdroża Namibii.
Zapowiedziano Stage 5 ?

Pisząc ten wpis, przedstawiciele organizacjii i zrzeszeń turystycznych zasiadają przy okrągłym stole. Dlatego musimy być cierpliwi i odporni na newsy w sieci. Jedyne co możemy dzisiaj powiedzieć :
Bedzie trwał od 18.09 do 30.12.2020,
Prawdopodobnie rozpocznie się otwieranie granic i z pewnością przywrócenie regularnych połączeń lotniczych. W związku z tym nasze wyprawy powinny wyruszyć we wrzesniu