ZOBACZ GDZIE ZIMUJA BOCIANY

Kierunek Namibia, czyli co warto wiedzieć wybierając się w podróż do „perły Afryki”

21/10/2021

Namibia to kraj słynący przede wszystkim z ogromnych połaci ziemi, dzikiej fauny i pustynnej flory. Położona na rozległym płaskowyżu południowo-zachodniej Afryki kusi coraz to nowych turystów swym egzotycznym klimatem oraz kulturą – zupełnie odmienną od dobrze nam znanej europejskiej. Jeśli szukasz ciekawego podróżniczego kierunku, który porwie Cię w wir wrażeń, zostawiając po sobie piękne wspomnienia – pomyśl o podróży do Namibii! 

Korzyści podróży do Namibii

Zalet płynących z podróży do tego kraju jest wiele. 

Po pierwsze, krajobraz. Będąc w Namibii, nie można ominąć zobaczenia pustyni Namib, jej wiek jest przedmiotem sporów wśród naukowców, jednak nie ulega wątpliwości, iż jest uważana za najstarszą pustynię na świataNamib rozciąga się na długość 1300 km, a jej piaski przybierają barwy od żółtej do ciemnoczerwonej, tworząc niezapomniane widowisko. Innymi przyrodniczymi atrakcjami tego zakątku świata są między innymi wodospady Epupa, leżące na rzece Kunene; góry Rostock – będące świetnym miejscem na krajoznawczy trekking; czy też płaskowyż Waterberg. Onieśmielające skały piaskowca, wznoszą się ponad horyzont na wysokość nawet dwustu metrów! Warto również odwiedzić stolicę Namibii, czyli Windhoek.

Po drugie, kulturaKorzyścią z podróżowania jest poznawanie nowych kultur, czerpanie z nich nauk i poszerzanie swoich horyzontów. Namibię zamieszkują różne grupy etniczne, z czego najbardziej znanymi są ludy Herero, San oraz Himba. Mimo dzielących ich różnic żyją ze sobą w zgodzie, a nawet przyjaźni. Akceptują również obecność turystów i z chęcią pozwalają im obserwować swoje rytuały, codzienne czynności oraz ogólny tryb życia. 

Po trzecie, lecz z pewnością nie ostatnie, spokój. Namibia to ogromny kraj (jego powierzchnia wynosi 824 292 km²) o bardzo słabym zaludnieniu. Średnia gęstość zaludnienia na jeden kilometr kwadratowy wynosi zaledwie dwie osoby. W Namibii są regiony, w których podczas podróży samochodowej, możemy nie trafić na człowieka, nawet przez kilka godzin! Namibia jest miejscem idealnie nadającym się na podróż dla samotników, introwertyków, czy po prostu osób chcących uciec od miejskiego zgiełku. 

W odniesieniu do zwierząt sytuacja wygląda zgoła inaczej. Dziką faunę można zobaczyć niemal na każdym kroku, co najlepiej sprawdza się podczas safari. Izolacja i cisza nie dotyczą oczywiście miast, które tętnią życiem. 

Wybierz się w niezapomnianą podróż do Namibii wraz z Safari Bocian!

Biuro turystyczne Safari Bocian oferuje podróże do Namibii i gwarantuje niezapomniane przeżycia w bezpieczniej zorganizowanej przygodzie! Poniżej kilka propozycji wyjazdów:

  • Ongini Namibia 4×4 Pod Utartym Szlakiem – wyprawa self-drive, odwiedzająca takie miejsca jak: Sossusvlaai, Deadvlai, pustynia Namib, miasto Spitzkoppe, wioski Damara i Himba, czy też Park Narodowy Etoszy.
  • Ondjamba Namibia 4×4 – wyprawa self-drive, podczas której można podziwiać między innymi wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, Fish River Canyon, pustynię Namib, a także teren Owamboland.

Safari Bocian ma w swej ofercie również podróże łączące zwiedzanie kilku krajów. Można, chociażby wybrać się w przygodę samochodową przez Namibię, Zimbabwe oraz Botswanę. Afryka stoi przed wszystkimi otworem! W zależności od potrzeb można się udać w wyprawę self drive dla tych, którzy podróże mają już we krwi lub guided drive – gwarantujących opiekę przewodnika.

Organizacja podróży oraz niezbędne przygotowania przed podróżą do Namibii

Przed podróżą do Namibii trzeba uporać się z kilkoma kwestiami, które pozwolą cieszyć się bezpiecznym i niezapomnianym wyjazdem. 

  • Wiza – można ją uzyskać poprzez wysłanie koniecznych dokumentów do ambasady. Najbliższe oddziały znajdują się w Berlinie, Moskwie lub Londynie. Szczegółowe instrukcje można znaleźć na stronie ambasady. Starać się o wizę można również poprzez pośrednika. 
  • Szczepienia – choć oficjalnie nie są wymagane, lepiej się zabezpieczyć, chociażby przed malarią, jako że w rejonach afrykańskich obecność komarów jest niemal gwarantowana
  • Waluta – w Namibii walutę stanowi dolar namibijski (NAD), choć operuje się również walutą RPA, czyli randami, które mają dokładnie taką samą wartość jak dolary namibijskie.
  • Wypożyczenie samochodu – w celu swobodnego poruszania się po całym kraju, zaleca się wypożyczenie auta, które pozwoli na ten przywilej. 

Podróż do Namibii może być nieco wymagająca, lecz z dobrą organizacją i nastawieniem na przygodę z pewnością nikt się nie zawiedzie, a wręcz będzie chciał tam wrócić!