ZOBACZ GDZIE ZIMUJA BOCIANY

Kolejny krok w kierunku Namibii po COVID_19

28/06/2020

List od FENATA ( Federation of Namibian Tourism Assosiation).

Jak już wspominaliśmy w poprzednim wpisie z 23.06.2020 Namibia planuje powrót do przyjmowania turystów. W efekcie powstał plan , którego szczegóły znajdziecie w liście poniżej.

Strona 4 i 5 tego listu jest propozycją, nad którą będą toczyć się dyskusje w nadchodzącym tygodniu. Pierwszy etap rozpocznie się od 15.08.2020 i potrwa miesiąc. Dlatego proszę potraktować to jako informację nad postepami a nie zatwierdzone juz zasady. Niemniej jednak daje nam to ogromną nadzieje, że Namibia będzie mogła przyjąć turystów jako pierwsza w Afryce.

Jak wiadomo pandemia nie odpuszcza i warunkiem na to aby życzenia stały się faktem jest wygaszenie a najlepiej zwalczenie zarazy.

Jaki jest Plan?

Ustalono kryteria jakie muszą być spełnione aby być wpisanym na listę krajów, dla których granice Namibii będą otwarte. Najważniejszym warunkiem aby znaleść sie na tej liście jest liczba nowych zachorowań. Liczba ta nie może przekroczyć więcej niż 30 na 100 000 mieszkańców.

Wyznaczono trzy kraje, dla których otworzą się granice 15.07.2020 czyli Etap 1 powroru do turystyki. Niemcy, Botswana i Etiopia będą nam przecierać szlaki.

Pierwszy Etap da nam możliwość dopracowania systemu i wyciągnięcia ewentualnych wniosków na poprawki do Etapu 2. Lista żółta to kraje, dla których granice otworzą się 16.08 i jest tam Polska:)
Lista wyznacza też korytarze jakimi będzie można dotrzeć do Namibii. Na dzień dzisiejszy skazani jesteśmy na link przez Frakfurt. Z pewnością dojdzie Addis Ababa przez Wiedeń, Qatar Airways czyli link przez Doha niestety jest narazie na czerwono jak i RPA przez Johanesburg, Na te połączenia będziemy musieli poczekać. Lista będzie uaktualniana raz w tygodniu na podstawie statystyk z poprzedzających dwóch tygodnii.

Kwarantanna Yes or No?

Warunkiem uniknięcia kwarantanny będzie :
Zaświadczenie z wykonanego testu na obecność COVID_19 nie starzy niż 72 godziny.
Ubezpieczenie medyczne i na podróż, które gwarantuje pokrycie kosztów leczenia na miejscu oraz repatriacje do domu. W ubezpieczeniu musi być adnotacja o kosztach związanych z COVID_19

Po przylocie.

Windhoek International Airport będzie COVID_19 Ready. Tak naprawdę Namibia była ready już od dawna bowiem po dramatach związanych z Ebolą jest kontynuowany screening of all passengers.Wypełniamy formularz i sprawdzana jest temperatura oraz objawy grypy.
Przy odprawie granicznej oprócz paszportu poproszny będzie plan podróży, na ktorym musi być lista wszystkich rezerwacjii oraz dokładne dane Tour Operatora lub Wypożyczalni.
Obowiązkiem będzie nabycie lokalnej karty SIM i podanie lokalnego numeru telefonu.
W przypadku Self-Drive, musimy się poddać bycia śledzonym przy użyciu aplikacjii Travel Buddy App.

Podróż

Tutaj nic nowego: maseczka, rękawiczki, zachowanie odległości, zasady higieny itd.
Musimy być przygotowani na ewentualną zmiane planu na wypadek, kiedy miejsce z naszej marszruty zostało odizolowane ze względu na ognisko pandemi.

Proszę pamiętać o tym, że to są ustaenia nie uchwalenia.

FENATA Covid-19 Tourism Industry Update-27Jun20