ZOBACZ GDZIE ZIMUJA BOCIANY

Powrót do podróży po COVID_19

23/06/2020

Aktualizacja z dnia 23.12.2020
 1. Wymagane jest posiadanie zaświadczenia odbycia testu na COVID_19 z wynikiem negatywnym. Nie może upłynąć więcej niż 7 dni  a nie jak poprzednio 72 godziny od momentu pobrania próbek do momentu wylądowania w Namibii.
 2. Wprowadzono godzine policyjną pomiedzy 21:00 a 04:00
 3. Zgrupowania nie wiecej niż 50 osób
 4. Punkt 1 nie dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia
Aktualizacja z dnia 30.11.2020

Dzisiaj 30.11.2020 zakonczył się okres obostrzeń jakie były wprowadzone 23.10.2020 . Według orędzia Prezydenta do Narodu New Normal , potrwa do 25,01,2021. Wszystkie wymogi dla podróżujących do Namibii pozostają bez zmian a dodatkowo mamy punkt 4. Czyli :

 1. Wymagane jest posiadanie zaświadczenia odbycia testu na COVID_19 z wynikiem negatywnym. Nie może upłynąć więcej niż 72 godziny od momentu pobrania próbek do momentu wejścia na pokład samolotu wylatującego do Namibii.
 2. Jeśli wynik testu jest z przed więcej niż 72h a mniej niż 7 dni – jesteśmy proszeni o skierowanie się na kwarantanne 7 dniową. Lista miejsc kwarantanny akceptowana przez Ministerstwo Zdrowia, Aby uniknąć problemów lepiej działać zgodnie z punktem 1
 3. Jeśli podróżujący będzie miał objawy COVID_19 podczas wyprawy jest zobowązany niezwłocznie udostępnić swoją osobe do zrobienia testu na jego obecność.
 4. Punkt 1 nie dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia
Aktualizacja z dnia 23.10.2020

Niespodziewanie 21.10.2020 prezydent przemówił do Narodu gdzie zapowiedział kolejne poluzowanie obostrzeń miedzyinnymi dotyczących podróży do Namibii. Wyjazd czy też wyprawa do Namibii stała się bardzo realna . Najważniejsze punkty z rozporządzenia w punktach poniżej:

 1. Wymagane jest posiadanie zaświadczenia odbycia testu na COVID_19 z wynikiem negatywnym. Nie może upłynąć więcej niż 72 godziny od momentu pobrania próbek do momentu wejścia na pokład samolotu wylatującego do Namibii.
 2. Jeśli wynik testu jest z przed więcej niż 72h a mniej niż 7 dni – jesteśmy proszeni o skierowanie się na kwarantanne 7 dniową. Lista miejsc kwarantanny akceptowana przez Ministerstwo Zdrowia, Aby uniknąć problemów lepiej działać zgodnie z punktem 1
 3. Jeśli podróżujący będzie miał objawy COVID_19 podczas wyprawy jest zobowązany niezwłocznie udostępnić swoją osobe do zrobienia testu na jego obecność.
Aktualizacja z dnia 01.10.2020

17.09.2020 był ostatnim dniem Stanu Wyjątkowego w Namibii. Prezydent w swoim przemówieniu dał nam do zrozumienia, że nadszedł czas aby Naród wziął odpowiedzialność na siebie a rządzący będą nas w tym wspierać. Zdrowie jest najważniejsze ale nie będzie zdrowia, kiedy będziemy głodni i zniewoleni obostrzeniami. Tymi słowami Prezydent dał nam do zrozumienia, że w Namibii rozpoczeliśmy żyć in New Normal 

Maseczka i mycie rąk będą z nami jak telefon komórkowy, zamiast misiaczków żółwiki a do żółtej książeczki dojdzie test na COVID19.

Co to oznacza dla tych, których marzeniem jest NAMIBIA:
 1. Musimy zaplanować wyprawe i mieć liste noclegową ze sobą. O tą liste zapytają Was na lotnisku
 2. Wymagany jest od nas test na COVID19 nie starszy niż 7 dni – zrobiony przed wylotem ( in ENGLISH).
 3. Formalności po wylądowaniu:
  • Sprawdzenie temperatury i objawów związanych z COVID_19 plus wypęlnienie formularza dotyczącego naszego stanu zdrowia
  • Dzielimy się naszym planem podróży według, którego dostaniemy wytyczne gdzie mamy się wstawic na test dnia 5go
  • Odprawa paszportowa – Wizy dla obywateli RP na lotnisku w Windhoek – na naszej stronie pod F.A.Q znajdziecie procedure wizową
 4. Dnia 5go Naszej Wyprawy – poddajemy się pobraniu próbek pod podanym adresem. Wynik powinien być dostepny dnia 7go
  • Rezultat negatywny – jesteśmy wolni i jedziemy dalej
  • Pozytywny – zaczynamy nieplanowana przygodę w lodgy lub campie, której nie ma na liście naszych noclegów a jest podana przez władze.
   • Dziesięć dni od zrobienia testu w przypadku braku objawów.
   • Kiedy mamy objawy to czekamy na ich brak + trzy dni. Czyli jeśli mamy objawy do dnia 12 go to wypuszczą nas dnia 15go
  • Izolatka będzie na koszt własny
 5. Karta SIM miejscowej sieci komórkowej jest obowiązkowa aby można było z Wami się skontaktować.
 6. Jedynie mogę dopowiedzieć, że charakter wyprawy, natura kraju o bardzo małym zaludnieniu powoduje to, że szanse na zarażenie się są naprawde bardzo małe.

Tak w prostych słowach to wygląda. Tak więc podróże są dla odważnych, Tak kiedyś było i dzięki COVID19 jest i teraz.

Do usłyszenia

Aktualizacja z dnia 25.08.2020

Zapowiadany od czerwca program pilotarzowy wzbowienia ruchu turystycznego do Namibii stał się faktem. Misnistrowie Turystyki, Zdrowia oraz Immigration podpisali dzisiaj uchwałe dotyczącą podróżowania do Namibii dla turystów z zagranicy.

Podpisany dokument zawiera 8 rozdzialów, które w skrócie opisuje poniżej

1, Otwarcie granicy. 

Od 01-09-2020 otwarte zostanie jedyne przejście graniczne a mianowicie Hosea Kutako International Airport w Windhoek. Zezwala się na loty międzynarodowe do Namibii a wraz z nimi ruch tyrystyczny,
Wszyscy przyjezdni muszą posiadac zaświadczenie z testu na COVID19 – PCR nie starszy niż 72h przed wylotem

Po wylądowaniu wypełniamy formularz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia oraz dzielimy się planem naszej podróży wraz z listą noclegową.
Nie możemy też zapomnieć o ubezpieczeniu medycznym, które bedziemy musieli przedstawić

2, Wymagania dla miejscowych organizacjii turystycznych :

Wszyscy, którzy będą przyjmować gości z zagranicy będą musieli spełniać wymagania dotyczące prowadzenia dzialanosci turystycznej podczas pandemii uchwalone przez Ministerstwo Zdrowia. Spełnianie tych wymogów oraz gotowość do prowadzenia dzialaności będzie potwierdzone śwadectwem wydanym przez NTB ( Namibian Tourism Board) . Podczas rezerwowania poszczególnych noclegów miejcie pewność, że taki certyfikat posiada dane miejsce noclegowe.

3, Wymagania dla Lini Lotniczych

Namibia wymaga od linii lotniczej aby przed wejściem do samolotu sprawdzona była temperatura ( poniżej 38) oraz posiadane zaświadczenie o teście na COVID19 (negive)

4, Testowanie i badanie 

Na lotnisku sprawdzą nam temperature i czy nie mamy objawów związanych z COVID19. Pamiętamy gdzie mamy zaświadczenie o przebytym teście na COVID19 bowiem ponownie musimy go pokazać
Jeśli stwierdzono, że jesteśmy zdrowi – możemy jechać do naszej kwatery gdzie musimy spędzić 7 kolejnych dni

5, Wymagania Uzupełniające

Będziemy musieli spędzić pierwszych 7 dni na terenie tego samego ośrodka, który jest na liście Misnisterstwa Zdrowia oraz spełnia wymagania dotyczące COVID19.
Wszyscy będziemy musieli przejść testy na COVID19 dnia 5go. Negatywny wynik da nam zielone światło na rozpoczęcie podróży. Podczas gdy wynik jest dodatni lądujemy w izolatce (na koszt własny).
Możemy korzystać z ze wszystkiego co oferuje nam ośrodek pod warunkiem, że nie op€ścimy terenu ośrodka. Czyli jeśli nasza kwatera jest w okolicy Etoshy ale nie na jej terenie to niestety nie pojedziemy na Game Drive w poszukiwaniu zwierząt.

6, Śledzenie i Monitorowanie podczas pobytu

Jesteśmy zobowiązani do zakupu lokalnej karty sim i bycia w zasiegu na wypadek, kiedy nasz wynik z testu został ogłoszony po upływie 7 dni. W przypadku wyniku dodatniego będziemy musieli skierować się do najbliższego ośrodka wyznaczonego jako Izolatka.

7, Wizy

Wszystkie wymagania jakie dotyczą wizy turystycznej pozostają bez zmian. Jeszcze nie mamy pewności czy będziemy mogli jako obywatele PL uzyskać wize na lotnisku ale domniemam, że tak

Podsumowanie: 

Jesteśmy świadomi, że podróż w chwili obecnej chociaż jest możliwa to zbyt rysykowna i napewno skomplikowana logistycznie aby ktokolwiek z naszych klijentow sie na nią zdecydował. Nasze podróże to ciągły ruch i nie jestem wstanie skazać nikogo na siedmiodniowy pobyt w jednym miejscu ( nawet w raju).

Jednak jestem wiadomość ta dała nam nadzieje i wiele pozytywnej energii dzięki której możemy śmiało spojrzeć w przyszłość. Będziemy śledzić rozwój sytuacjii i czekamy na zniesienie Lockdown of Erongo. Wtedy myśle będziemy mogli zobaczyć Namibie przed turystami 🙂

 

Dzisiaj dnia 31.07.2020 Prezydent przemówił, Czy jest nadzieja na podróż do Namibii? 

Uzupełnienie tekstu z dnia 23.06.2020 Statement by President Hage G. Geingob – 14th Covid Update – 31 July 2020
Generalnie nic się nie zmienia. Walvis Bay, Swakopmund i Arandes są nadal under Stage 3 of the Lock down a pozostała część kraju w Lock Down Stage 4 ( poniżej opisy)

Obiecany program pilotowy ruchu turystycznego ma się rozpocząć 03.08.2020. Na szczegóły musimy poczekać chwile może dzień.
Wszyscy turyści bedą musieli mieć ze sobą certyfikat PCR Certyficate ( COVID19 Negative) nie starszy niż 72 godziny.
Wszyscy muszą się poddać siedmiodniowej (7) kwarantannie w miejscu pierwszego noclegu. Można go spędzić w uzgodnionym miejscu ( Lista Lodgy będzie przedstawiona)  Podczas tego pobytu każdy będzie musiał się poddać testowi na COVID19 i w momencie kiedy wynik będzie pozytywnie negatywny można wyruszyć.

Niestety podróż do Namibii będzie jedynie dla wybranych. Lista panstw, których obywatele mogą się wybrać do Namibii będzie podana wraz ze szczególami niebawem. Ja jednak nie spodziewam się aby PL tam się znalazła. Nie wcześniej niż 18.09.2020

Dla tych wszystkich, którzy mają już wykupione bilety na wrzesień/pażdziernik i linie lotnicze nie odwołały lotu : poczekajmy i zadecydujemy pod koniec Sierpnia, Jednak – marne szanse i moim zdaniem powinniście się pogodzić z tym, że podróż do Namibii może odbyć się w 2021
Dla tych, którzy planują wyprawę w drugiej połowie pażdziernika i listopadzie – poczekajmy – jest nadzieja.

Osobiscie uważam, że na Wyprawy marzeń będziemy musieli poczekać do końca roku. Nie tracę nadziejii ale marnie to wszystko wygląda. Całą treść przemówienia naszego Prezydenta znajdziecie poniżej

.namibia.com.pl/…/Statement-by-President-Hage-G.-Geingob-14th-Covid-Update-31-July-2020.pdf

COVID_19 i co dalej?

Od kiedy granice w Europie zaczeły się otwierać po pandemi COVID_19 nasza skrzynka mailowa zaczeła się wypełniać pytaniami :
Kiedy Namibia otworzy się na ruch turystyczny?
Jaka jest sytuacja w Namibii i czy można podróżowac?
Wiele osób informuje nas o tym, że cięzko znaleść wiarygodne wiadomości na ten temat , Datego postanowiliśmy pozbierać wszystko w całość i wyłowić to co dotyczy perspektywy podróżowania z Europy ( Polonia)

Nie mogliśmy za wiele powiedzieć wcześniej bowiem od Marca Namibia ma zamknięte granice. Wszystkie nasze odpowiedzi byly by raczej życzeniami niż odpowiedziami.

Prezydent Namibii przemówil wczoraj i dał nam nadzieje na powrot na nasze szlaki po Namibii – kto wie może i Botswanie. Poniżej oryginalny dokument dotyczący obecnej sytuacjii w Namibii.
Guidelines for Stage 4 of the State of Emergency

Pozwole sobie streścić i skupić sie na najważniejszych punktach dotyczących poruszania się po kraju :
 1. Od 30.06.2020 Namibia przejdzie z Lock-down Stage 3 do Lock-down Stage 4, Poza Regionem Erongo ( Walvis Bay, Swakopmund i Hentisbaai). Zapowiedziany Lock-down Stage 4 dla Erongo jest na 06.07.2020.
 2. Poruszanie się na terenie kraju w Stage 4 jest bez ograniczeń z wyjątkiem Erongo Region. Wjazd i wyjazd z Erongo jest możliwy za pozwoleniem, ktore wydawane jest na posterunku policjii.
 3. Zezwala się na poruszanie wewnątrz Erongo bez ograniczeń, czyli można pojechać z Walvis Bay do Swakopmund i Hentsbaai itd.
 4. Zapowiedziany zostal Stage 5, o którym wcześniej nie słyszeliśmy. Wiemy jedynie, że Stage 5 rozpocznie się 18.09.2020 i zostanie zniesiony 30.12.2020. 
Granice i Turyści
 1. Granice pańswa pozostają zamknięte do końca Stage 4, który przypada na 17.09.2020. 
 2. Rząd Namibii zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest dla nas turystyka. Liczba straconych miejsc pracy w turystyce to około 44 000 co dla tak małej populacjii jest katastrofalne. Dlatego zapowiedziano stopniowy powrot do ruchu turystycznego. Będzie to polegało na stworzeniu korytarzy dla wybranych turystow z krajów, w których stan pandemi jest satysfakcjonujący. Nie mamy jeszcze dokładnych wytycznych na ten temat. Pierwszych turystów powinniśmy zobaczyć 15.07.2020.
  1. Wszyscy będa musieli posiadać negative COVID 19 PCR , ktory nie może być starszy niż 72 h.
  2. Przyjezdni będą musieli poddać się 14 dniowej kwarantannie w miejscach uzgodnionych.
  3. Test na COVID19 jak i koszty kwarantanny bedą na koszt własny. Rząd Namibii nie zobowiązuje się do pokrycia tych kosztów
 3. Jak wynika z punktu 5, nie będzie łatwo ale od czegoś trzeba zacząć. Sytuacja w Namibii jest naprawdę dobra jeśli chodzi o poziom zachorowań. Dzięki szybkiej i mądrej decyzjii w efekcie jesteśmy jednym z pierwszych krajów w Afryce, który się otwiera na turystykę i napewno numerem jeden jeśli chodzi o wybór bowiem miejsca na social distance nie brakuje.
 4. W momencie kiedy będziemy wiedzieli, które kraje są te wybrane i jak dokładnie ma przebiegać i czy wogóle będzie kwarantanna w okresie 15.7.2020 do 15.8.2020 damy Wam znać. Mamy cichą nadzieję, że po piętnastym sierpnia ( to tylko nadzieja) może kwarantanna zostanie zniesiona przynajmniej dla turystów. W obecnej sytuacjii samoloty do Namibii wypełnią myśliwi.
 5. Wszystkie Wyprawy z nami, zaplanowane na Lipiec-Sierpień udało nam się przesunąć. W większości 2021. Wierzymy, że wrzesień będzie miesiącem powrotu na bezdroża Namibii.
Zapowiedziano Stage 5 ?

Pisząc ten wpis, przedstawiciele organizacjii i zrzeszeń turystycznych zasiadają przy okrągłym stole. Dlatego musimy być cierpliwi i odporni na newsy w sieci. Jedyne co możemy dzisiaj powiedzieć :
Bedzie trwał od 18.09 do 30.12.2020,
Prawdopodobnie rozpocznie się otwieranie granic i z pewnością przywrócenie regularnych połączeń lotniczych. W związku z tym nasze wyprawy powinny wyruszyć we wrzesniu